איך זה עובד

ברחבי העולם יש שלושה מכוני קריוניקה מרכזיים – Alcor שנמצא בסקוטסדייל אריזונה, Cryonics Institute שנמצא במישיגן ו-KrioRus אשר שוכן במוסקבה. מי שמעוניין בשימור קריוני צריך להירשם לאחד מהמכונים. התשלום נע בין 120 דולר לשנה ו 28,000 דולר לשימור ב-CI לבין 500 דולר בשנה ו 200,000 דולר לשימור באלקור. בדרך כלל התשלום מתבצע באמצעות ביטוח חיים ולא כתשלום ישיר. כלומר אדם צעיר יכול להירשם לשירות קריוני בעלות ביטוח חיים של כמה עשרות דולרים בחודש.

מיכלי הקפאה Cryonics Institute
Cryonics Institute – מכון קריוני מרכזי בארצות הברית

בקריוניקה יש חשיבות רבה להתחיל את פרוטוקול השימור במהירות האפשרית לאחר הכרזת המוות. למעשה החשיבות כה רבה, שמצופה מהלקוחות לדאוג לכך, במידה וזה אפשרי, שיהיה צוות קריוני בכוננות בימים שלפני הכרזת המוות. אלקור כוללים בתוך התשלום את שירות הכוננות, ואילו CI ממליצים להירשם לשירות של חברת Suspended Animation בעלות נוספת של כ-30 אלף דולר. לקוחות יכולים גם לתדרך חברים או בני משפחה בביצוע פרוטוקול השימור ולא לשלם לכוננות מקצועית.

עתה נעבור לתהליך השימור עצמו. נניח ולקוח של מכון קריוני כלשהו חולה במחלה סופנית כלשהי, והוא או בני משפחתו צופים שהוא קרוב למותו. הלקוח או בני המשפחה יוצרים קשר עם המכון הקריוני והמכון שולח צוות ייעודי לבית החולים שבו מאושפז החולה (במקרה שאותו מכון מספק גם שירות של כוננות). מיד לאחר שהרופא או האחות במקום מכריזים על מוות, הצוות הקריוני מתחיל לפעול ומבצע 3 פעולות במקביל.

  • הזרקת תרופות נוגדות קרישה ותרופות המגנות על המוח.
  • קירור הגוף על מנת לעכב הריסה של רקמות בגוף ובמוח.
  • לחיצות על בית החזה על מנת להזרים את הדם בגוף ולהזין את התאים בחמצן.

בסיום הפעולות האלה, החולה מועבר למכון הקריוני. במכון הקריוני מתבצע השלב החשוב ביותר בתהליך והוא שלב הויטריפיקציה. בשלב הזה הצוות במכון מחבר לעורקים שמובילים דם לראש או ללב משאבה. בעת ההפעלה, המשאבה מתחילה להזרים למערכת הדם תמיסה מיוחדת שמונעת יצירה של גבישי קרח בזמן ההקפאה. במשך התהליך הצוות בודק פרמטרים שונים כדי לוודא שהלחץ בו מוחדרת התמיסה לא גבוה ולא נמוך מדי.

תהליך שימור בקריורוס
תהליך השימור מתבצע על ידי צוות מיומן (באדיבות קריורוס)

לאחר סיום הויטריפיקציה החולה מועבר לקירור בפרוטוקול מיוחד שמקטין את הנזק לרקמות בתהליך הקירור. במשך כ-5 ימים הגוף מתקרר לטמפרטורה של מינוס 196 מעלות (טמפרטורה של חנקן נוזלי). בסיום התהליך החולה מוכנס עם חולים אחרים למיכל מבודד לשימור לזמן בלתי מוגבל.

חלק מהתשלום למכונים הקריונים מופנה לשימור הגוף לתקופה בלתי מוגבלת. אותו חלק מהתשלום מועבר לתוכנית חיסכון שגדלה עם הזמן. התשלום על השימור נלקח מהתשואה השנתית בלבד. במהלך השימור, פעם או פעמיים בשבוע הצוות במכון מוסיף חנקן נוזלי כדי להשלים את החנקן הנוזלי שהתאדה. הטמפרטורה במיכל נבדקת כל הזמן, וכל שינוי מנותר.

המטופל הקריוני יישמר במכון הקריוני במשך עשרות או מאות שנים, עד אשר תהיה זמינה, בתקווה, הטכנולוגיה שתאפשר להחזיר את המטופל לחיים, לטפל במחלות שהביאו למותו, ולהפוך את הגוף לחיוני יותר.

* שימו לב שהתיאור של הפרוצדורה בעמוד הזה הוא כללי וכדאי לקרוא על המדיניות ועל הפרוצדורות הספציפיות של כל אחד מהמכונים באתרי האינטרנט שלהם.