שימור של בני אדם

בפרקים הקודמים ראינו שניתן להקפיא ולהפשיר בהצלחה כמה בעלי חיים זעירים, כלייה של ארנב, ותאים בודדים של בני אדם. בפרק הזה נדבר על הקפאה של בני אדם. חשוב לומר מראש שאין היום דרך להחזיר לחיים אדם או אפילו יונק שהוקפא. אך כפי שנסביר בהמשך, לא בהכרח צריך לדעת איך לעשות זאת בתקופתנו. מספיקה היכולת לשמר.

 

הקפאה

אלמנט קריטי בהקפאה קריוגנית הוא החלפת הדם בתמיסה שמונעת יצירה של גבישי קרח (תהליך הויטריפיקציה), וכדי שהתהליך יהיה אפקטיבי תמיסת השימור צריכה להגיע לכל מקום בגוף. על מנת שזה יקרה התמיסה מוזרמת אל תוך צינורות הדם של המטופל בתהליך שנקרא פרפוזיה. יש חשיבות גדולה להתחיל את התהליך הזה כמה שיותר מהר לאחר המוות הקליני שכן צינורות הדם בגוף מתחילים להיסתם בדקות שלאחר המוות הקליני. על מנת להבטיח פרפוזיה טובה, צוות הקריוניקה יבצע 3 פעולות מיד לאחר דום הלב של המטופל:

  1. הזרקת תרופות נוגדות קרישה ותרופות המעכבות מוות מוחי.
  2. קירור הגוף על מנת לעכב הריסה של רקמות בגוף ובמוח.
  3. לחיצות על בית החזה על מנת להזרים את הדם בגוף ולהזין את התאים בחמצן.
חדר ניתוח קריוני נייד
צוות מכון קריוני מסביר על התהליך (באדיבות לכריסטן ון דר מולן)

לאחר שלושת הפעולות האלה הצוות הקריוני חושף את העורקים הראשיים שמובילים את הדם לראש ו/או ללב, ומתחיל להזרים את תמיסת השימור דרך מערכת הדם. במשך התהליך הצוות מודד את לחץ הפרפוזיה ופרמטרים אחרים כדי לוודא שהתהליך מתבצע בצורה אופטימלית.
מיד לאחר הפרפוזיה, המטופל מועבר למתקן קירור הנשלט על ידי מחשב בו מקררים את המטופל במשך כמה ימים עד לטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. בהתחלה הקירור מהיר מאוד כדי למנוע היווצרות של גבישי קרח, ולאחר שמגיעים לכ-מינוס 120 מעלות, הקירור הופך לאיטי יותר כדי למנוע שברים.

 

שימור

חלק מרכזי בקריוניקה הוא שימור הגוף. בכל המכונים הקריוניים השימור מתבצע בחנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות. הגוף נשמר במיכל גדול עם בידוד, כאשר בכל מיכל יכולים להתמקם עד 6 מטופלים. אין צורך בחשמל בתהליך השימור, ולכן אין חשש מהפסקות חשמל. חנקן נוזלי הוא זמין וזול מאוד, ולוקח כמה שבועות עד שיש צורך להוסיף עוד חנקן נוזלי למיכל. לכן אין חשש מבעיות פתאומיות באספקה. הגוף עצמו נשמר בצורה מאונכת עם הראש למטה כך שאם תתרחש הפשרה לא מתוכננת הראש יהיה האחרון להיפגע. המבנה שבו ממוקמים מיכלי השימור נמצא במקום שאין בו חשש מרעידות אדמה או סכנות אחרות. סך הכל מדובר בתהליך שימור יעיל ובטוח מאוד.

מיכלים במכון קריוני
Cryonics Institute – אחד משני המכונים המרכזיים בעולם

 

החשיבות של המוח

אמנם כל ארגוני הקריוניקה הפעילים מאפשרים שימור של כל הגוף, אולם האיבר העיקרי ואולי היחיד שחשוב לשמר זה המוח.

מוח צד ימין קריאייטיבי וצד שמאל אנליטי
המוח הוא האיבר העיקרי שחשוב לשמר

כבר היום קיימת טכנולוגיה שמאפשרת השתלה של איברים מלאכותיים ואורגניים, כגון רגליים, ידיים, כבד, ריאות ולב. במקרה שאותם איברים עברו הקפאה לא מוצלחת או לא עברו אותה כלל, יהיה ניתן כנראה להחליפם באיברים אחרים. האיבר היחיד שלא ניתן, ואף פעם לא יהיה ניתן, לוותר על הקפאה שלו זה המוח. במוח נשמרים כל הזכרונות ומבנה האישיות של האדם. לכן, שימור המוח הוא המטרה המרכזית של כל ארגוני הקריוניקה בעולם. בשניים מתוך שלושת המכונים המרכזיים יש אף אפשרות לשמר את הראש בלבד במחיר נמוך יותר. מי שבוחר באפשרות הזאת צופה שבעתיד יהיה ניתן להרכיב גוף מלאכותי ולחברו לראש, או שיהיה ניתן לסרוק את המוח ולעלות אותו לסימולציה וירטואלית במחשב.

איברים להשתלה
חלק מן האיברים והרקמות שניתן להשתיל כבר היום