איך קריוניקה תראה בעתיד

העתיד של קריוניקה נראה היום טוב מאי פעם. טכנולוגיות חדשות שיפרו את הצורה שבה מבצעים הקפאה קריונית ונראה שמהבחינה הזאת אנחנו רק בתחילת הדרך. יותר ויותר אנשים נרשמים לשירותים הקריוניים ויותר מדענים תומכים בקריוניקה. עם זאת, עננה אפורה עדיין מרחפת מעל התחום. הסיכון הכי משמעותי לקריוניקה היום הוא דווקא מהצד של המדינה. מעטים בממסד המדעי או בפקידות הממשלתית מבינים מה זה קריוניקה ואיך היא מתבצעת מבחינה טכנית. כמו כל דבר חדש, ובמיוחד דבר רגיש כמו קריוניקה, יותר קל לאסור אותו מאשר לחבק. לצערנו בצרפת קריוניקה אסורה לחלוטין ובקנדה אסרו על שיווק של השירות. עם זאת, אנחנו מאמינים שככל שיותר אנשים יחשפו לרעיון, כך יהיה לחץ גדול יותר על המדינה ועל הממסד המדעי ללמוד על הנושא ולהבין שיש בו הרבה יותר פוטנציאל מסיכון.

מכיוון שהאתגר העיקרי בקריוניקה הוא להגיע לחולה מיד לאחר דום הלב, המודל האידיאלי הוא שבכל בית חולים יוכלו לבצע ויטריפיקציה. הדבר יבטל את הצורך בכוננות, וישפר מאוד את איכות השימור. הקמה של בתי אבות עם שירות קריוני תעזור גם כן. למרות זאת עדיין יהיו מקרים בהם אנשים יחוו דום לב או שבץ כאשר הם לבדם או רחוקים מציוד שמאפשר ייצוב ראשוני. לכן סביר להניח שבעתיד כל קריוניסט יענוד שעון או צמיד שיבדוק דופק, לחץ דם, חמצון ואינדיקטורים אחרים שמצביעים על המצב הבריאותי. וכך, ברגע שמתרחש אירוע בריאותי כלשהו, המכון הקריוני יקבל התראה עם המיקום המדויק של המטופל.

שעון חכם מנטר מצב בריאות
שעון חכם המתריע בעת אירוע בריאותי

ככלל, ככל שיהיו יותר אנשים הרשומים לשימור קריוני כך השירות יהפוך לזול ואמין יותר. אם בכל עיר יהיה צוות בכוננות, שמגיע תוך דקות ספורות או אם פרמדיקים יקבלו הכשרה לבצע ייצוב ראשוני, רמת השימור תעלה, והמחיר ירד. השימור עצמו יהיה הרבה יותר זול מכיוון שישתמשו במיכלים גדולים הרבה יותר אשר מתחממים לאט יותר. אם השירות יהפוך לפופולרי, העלות שלו לא תהיה גבוה בהרבה מעלות של קבורה, ואז כבר באמת לא תהיה סיבה לוותר על שימור קריוני.

כמובן שהמהפכה שכולנו מחכים לה זה הפשרה והבראה של יונק שעבר שימור קריוגני. קשה לדעת מתי זה יקרה, אבל אפשר להמר על ה-50 שנים הבאות. ברגע שהניסוי הזה יצליח, קריוניקה תהפוך מעיסוק של אנשי חזון בלבד, לדבר שכל אחד ירצה לעשות, כולל הספקנים ביותר.