עולם הטבע

כדי לשמר בן אדם למשך מאות או אלפי שנים צריך להקפיא את הגוף לטמפרטורה מאוד נמוכה. אמנם בני אדם לא יכולים לקפוא ולהפשיר באופן טבעי, אך למספר חיות בטבע יש את היכולת הזאת. פה נדבר על כמה בעלי חיים שיכולים לעצור את הזמן ולמעשה לעבור תהליך קריוני משלב השימור עד שלב ההפשרה.

 

צפרדע העץ

בחורף, צפרדע העץ קופאת בטמפרטורה נמוכה מאפס. הצפרדע מייצרת כמויות גדולות של גלוקוז שמטרתו למנוע היווצרות גבישי קרח בגוף. שני שליש מגוף הצפרדע קופא לחלוטין והנשימה ופעימות הלב נפסקות. באביב הצפרדע מתעוררת משנתה.

בסרטון הבא אפשר לראות את צפרדע העץ בהקפאה של מינוס 8 מעלות.


סלמנדרה סיבירית

הסלמנדרה הסיבירית היא אחת החיות הכי אוהבות קור שיש. הסלמנדרה יכולה לשרוד טמפרטורות של מינוס 45 מעלות צלזיוס. היא מצליחה לעשות זאת על ידי החלפת הדם בגופה בנוזל "אנטיפריז" שמונע יצירה של גבישי קרח. בגלל הסיבולת הרבה לקור, הסלמנדרה הסיבירית שייכת לקבוצה מצומצמת של בעלי חיים שחיים בחוג הארקטי.

סלמנדרה סיבירית
הסלמנדרה הסיבירית – מסוגלת לשרוד בטמפרטורה של מינוס 45 מעלות

 

דובוני מים

אמנם צפרדע העץ והסלמנדרה הסיבירית קופאות וחוזרות לחיים, אך זאת לא הקפאה קריוגנית (הקפאה בטמפרטורה מאוד נמוכה). דובון המים לעומת זאת יכול לשהות בטמפרטורה של מינוס 196 מעלות במשך שנים ואז להפשיר ולחזור לחיים. מדובר בייצור זעיר בגודל מילימטר, שעמיד באופן יוצא דופן לכל סביבה קיצונית, בין אם זאת סביבה ללא מים, סביבה עם קרינה גבוהה, או סביבה עם טמפרטורה קיצונית.

דובון מים
דובון המים יכול לעבור שימור קריוני באופן טבעי